Akademia Goldenmark | Webinar Jak zabezpieczyć majątek? Złoto, srebro, diamenty, platyna?

Webinar Jak zabezpieczyć majątek? Złoto, srebro, diamenty, platyna?

Odpowiedzi na pytania, na które nie zdążyliśmy odpowiedzieć w trakcie webinaru:

1. Przy kupnie złota, obowiązuje zasada, że powinno się odczekać ze sprzedażą minimum pół roku, żeby nie płacić podatku. Czy w przypadku srebra, platyny, palladu, diamentów, czy też faksymiliów też obowiązuje taki obowiązek podatkowy?

Zasada zachowania półrocznego odstępu czasowego pomiędzy zakupem i sprzedażą nie dotyczy złota jako takiego. To szersza zasada podatkowa dotycząca rzeczy ruchomych, zatem dotyczy również innych metali szlachetnych, faksymiliów czy np. dzieł sztuki.

2. Czy rok wybity na monecie ma jakiekolwiek znaczenie dla jej wartości? Zauważyłam, że wcześniejsze roczniki niż 2020 są delikatnie tańsze, co z punktu widzenia kruszcu nie ma dla mnie uzasadnienia. 

Co do zasady niewielkie różnice w cenach mogą mieć różne przyczyny. Na światowym rynku złota wielu kupujących ceni sobie zakup monet z tzw. bieżącego rocznika. Z drugiej strony zdarzają się roczniki, które dla kupującego mogą mieć dodatkową wartość kolekcjonerską czy sentymentalną (np. poprzez zbieżność z rokiem urodzenia).

3. Jak mocno patyna pomniejsza wycenę monet srebrnych?

Wszelkie uszczerbki, uszkodzenia czy ślady użytkowania wpływają na kwalifikację stanu zachowania. Każdy przypadek trzeba jednak oceniać osobno. Zawsze może w tym pomóc profesjonalny doradca.

4. Czy to, od jakiego wytwórcy pochodzą sztabki, ma jakieś znaczenie praktyczne i wpływ na cenę?

Mogą występować pewne różnice w warunkach zakupowych dla dystrybutorów, które wyznaczają producenci. Kupując złoto u sprawdzonego dostawcy zyskujemy pewność zakupu złota od czołowych producentów. Wybór sztabki od konkretnego producenta zależy zazwyczaj od aktualnej dostępności, oferty i innych indywidualnych czynników, które możemy omówić z profesjonalnym doradcą.

5. Gdzie przechowywać złoto/srebro? Magazyn wolnocłowy czy dom, skrytka…co jest bezpieczniejsze?

To obszar, który w bardzo dużym stopniu zależy od indywidualnych preferencji i możliwości kupującego. Doradca może wskazać na tym polu wiele podpowiedzi i propozycji, lecz trudno tu wskazać jedno najlepsze rozwiązanie. Co do zasady większość osób ostatecznie decyduje się na przechowywanie złota we własnym zakresie. Istnieje na to wiele sprawdzonych sposobów, które warto omówić indywidualnie.

6. Stopa zwrotu z diamentów  – podobno nawet 19% rocznie to w odniesieniu do diamentów wybitnie drogich czy „bardziej dostępnych”?

Diamenty podobnie jak złoto są solidnym składnikiem majątku, a nie produktem finansowym. Zatem wskazywanie „stopy zwrotu” nie wydaje się być odpowiednią kategoria do opisywania ich zalet. Oczywiście obserwuje się wieloletni trend stabilnego wzrostu ich wartości, ale możliwych parametrów i specyfikacji kamieni może być tak wiele, że wszelkie uogólnienia nie są wskazane.

7. Właśnie kupiłem od Goldenmark złotą monetę. Przyszła zawinięta w folię. Co mam z tym robić, boję się dotknąć pięknej błyszczącej  powierzchni, jak przechować?

Monetę warto przechowywać w oryginalnym kapslu. Z kolei oglądanie, czy przenoszenie monety warto robić w bawełnianych rękawiczkach, które można odebrać w jednym z naszych oddziałów.

8. Skoro Państwo wspominaliście też o biżuterii to mam pytanie na ten temat. Czy znacie Państwo skład chemiczny tzw. złota palladowego, ponieważ ze względu na wartość obecną palladu jest to dzisiaj bardzo atrakcyjna biżuteria i konkurencja dla białego złota niklowego?

Złoto palladowe to tzw. białe złoto, które zamiast np. niklu ma domieszkę palladu. Z uwagi na fakt, że pallad również jest metalem szlachetnym taki stop wydaje się bardzo atrakcyjny. Część ekspertów wskazuje również na hypoalergiczne właściwości takiego stopu.

9. Jaka jest według Państwa najlepsza srebrna moneta ?

Wybór monety to kwestia indywidualnych preferencji. Wszystkie srebrne monety w ofercie są pełnowartościowe, a za każdą z nich stoi fascynująca historia czy niezwykłe miejsce pochodzenia. Można więc śmiało powiedzieć, że każda moneta od uznanego producenta jest najlepsza.

10. Dlaczego czas realizacji na Państwa stronie wynosi aż 45 dni?

Na goldenmark.com dostępne są różne czasy realizacji, 25, 45 dni ale przy wielu produktach również 1 dzień roboczy. Zależy to od dostępności i warunków jakie określają między innymi producenci. Dłuższy termin realizacji pozwala również na obniżenie kosztów logistycznych i co za tym idzie ostatecznej ceny wybranego produktu.  

Prelegenci/Autorzy

  • Marta Dębska

    Dyrektor zarządzająca w Grupie Goldenmark Posiada ponad 10-letnie doświadczenie w zakresie zarządzania zespołami sprzedaży i marketingu w wielu branżach. W Goldenmark koordynuje projekty marketingowe i odpowiada za realizację unikatowej, na polskim rynku fizycznego złota i diamentów, strategii omnichannel.

  • Michał Tekliński

    Dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark Doświadczenie menedżerskie zdobywał w czasie kilkuletniej pracy w instytucjach pozarządowych i w branży IT. W Goldenmark odpowiada za koordynację bezpośredniej i ścisłej współpracy z największymi producentami oraz dostawcami złota i diamentów na całym świecie.